Kościół katolicki – 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia odwiedzamy groby bliskich zmarłych, zapalamy znicze, kładziemy kwiaty oraz po prostu modlimy się za nich. Jednak jakie jest główne założenie świętowania tego dnia?

1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych, Kościół katolicki wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych( beatyfikowanych oraz kanonizowanych), ale również wszystkich wiernych zmarłych, którzy cechowali się świętością. Warto wiedzieć, że wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w ważnych wydarzeniach Kościoła. Śpiewa się wtedy Litanię do Wszystkich Świętych, która jest jedną z najstarszych litanijnych modlitw Kościoła.

Wszystkich Świętych – krótki zarys historyczny tego Święta

Co ciekawe, Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim już od IX wieku. Dzień ten wyznaczył na 1 listopada papież Grzegorz IV w roku 837. Warto wiedzieć, że 1 listopada był również w czasach PRL dniem wolnym od pracy. Jednak oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki. Nazywano go wtedy dniem Wszystkich Zmarłych lub Świętem Zmarłych.

Dzień Wszystkich Świętych tradycje związane z tym Dniem

W Polsce na początku XX wieku podczas uroczystości Dnia Wszystkich Świętych szczególną opieką otaczano żebraków, siedzących zazwyczaj przed wejściem do kościołów czy na cmentarze. Specjalnie na tę okazję gospodynie wiejskie wypiekały małe chlebki, nazywane powałkami lub heretyczkami. Wypiekano je 1 lub 2 dni wcześniej, ponieważ w dniu 1 listopada, dusze przodków wracały do swoich domów i nie wolno było rozpalać ognia. Piec był ulubionym miejscem spotkania duchów. Wierzono, że jeśli ktoś pierwszego listopada upiecze chleb, to domowi grozi pożar.

Dzień Wszystkich Świętych obecnie

Współcześnie na grobach oraz przy krzyżach na cmentarzach zapalane są znicze, które symbolizują pamięć o zmarłych.Tego Dnia składamy również ofiary w postaci tak zwanych wypominków, czyli imiona zmarłych zapisywane są na kartkach i cała wspólnota Kościoła modli się za nich.

Dzień po Wszystkich Świętych, czyli 2 listopada, obchodzony jest jako dzień wspominania zmarłych, jest to tak zwany Dzień Zaduszny. Dla wszystkich chrześcijan jest to dzień modlitwy za wszystkich wierzących, którzy odeszli z tego świata. Jednak dusze przebywają w czyśćcu oraz potrzebują modlitwy, aby mogli dostąpić zbawienia.