Biblia to zbiór tekstów religijnych, pism lub pism świętych dla Żydów, Samarytan, chrześcijan, Rastafari i innych. Pojawia się w formie antologii, zbioru tekstów o różnych formach, które łączy wiara, że są zbiorowymi objawieniami Boga. Teksty te obejmują teologiczne relacje historyczne, hymny, modlitwy, przysłowia, przypowieści, listy dydaktyczne, napomnienia, eseje, poezję i proroctwa. Wierzący również ogólnie uważają Biblię za wytwór boskiego natchnienia.
Czym jest Biblia?
Biblia jest dosłownie zbiorem tekstów lub wersetów, które różni prorocy i mędrcy zebrali w ciągu ostatnich 2000 do 3000 lat. Niektóre z tych tekstów mają charakter religijny, inne mają charakter historyczny i informacyjny. Powszechnie uważa się, że Biblia zawiera 33 księgi, choć niektórzy uważają ją za dłuższą, łącznie około 66 ksiąg.
Czym jest chrześcijańska Biblia?
Za autorytatywną Biblię chrześcijańską uważa się Biblię rzymskokatolicką, prawosławną, protestancką i rzymskokatolicką (nowe wydanie). Chociaż każda z tych kategorii jest zdefiniowana przez ich teologiczne i teologiczne podspecjalizacje, same teksty są jednolite.
Skąd pochodzi Biblia?
Sama Biblia jest wynikiem stworzenia człowieka, a nie Boga. W przeciwieństwie do idei, które ją otaczają, Biblia jest antologią pism zebranych przez wielu różnych pisarzy w danym momencie. Są one powszechnie uważane za pisma chrześcijańskie, ale nie wszystkie pisma chrześcijańskie zostały stworzone przez chrześcijańskiego cesarza i teologa Pawła z I wieku.
Powszechnie przyjmuje się, że oryginalny tekst biblijny został napisany w języku hebrajskim i uważa się, że powstał z połączenia tradycji ustnej i pisanej. Różny jest też język używany w Biblii, z różnym naciskiem na określone słowa lub wyrażenia.
Biblia a Stary Testament
Za najważniejszą z ksiąg uważany jest Stary Testament, zwany także Biblią Żydów. Choć charakter bardzo różni się od Nowego Testamentu, Stary Testament zawiera podstawy wiary chrześcijańskiej, a także znaczną liczbę tekstów, które zostały skrytykowane za mizoginizm i rasistowski charakter. Biblia hebrajska, z której przetłumaczono Nowy Testament, powstała w I tysiącleciu p.n.e. Księgi Starego Testamentu podzielone są na dwie części. Stary Testament (czasami nazywany przez uczonych Północnym Testamentem) zawiera księgi Rodzaju, Wyjścia, Księgę Kapłańską, Liczb i Powtórzonego Prawa. Druga część Starego Testamentu nazywa się Deuteronomist.
Biblia a Nowy Testament
Nowy Testament, znany również jako Testament Syna Bożego, jest zbiorem ksiąg (lub zbiorem ksiąg) tradycyjnie przypisywanych Jezusowi, często jako część serii zwanej Nowym Testamentem. Księgi Nowego Testamentu to cztery kanoniczne Ewangelie Mateusza, Marka, Łukasza i Jana, a także szereg mniejszych, „apokryficznych” tekstów, które uważa się za ściśle związane z dziełami kanonicznymi, oraz różne inne księgi niekanoniczne i zbiory, które nie zostały zawarte w oryginalnym Nowym Testamencie.
Apokryfy to pisma, które pojawiają się poza kanonicznymi księgami Nowego Testamentu, ale są uważane za część tekstów kanonicznych skompilowanych przez przywódców wczesnego kościoła.
Dlaczego Biblia jest tak ważna?
Rozważając, jak podsumować Biblię, najlepiej zacząć od rozważenia tego, za co Ojcowie Kościoła uważali całość Biblii. Teologia Chrystologiczna, znana jako Tradycja Apostolska, jest zbiorem pisanych prac teologicznych wywodzących się z kontekstu wczesnego kościoła chrześcijańskiego.
Pisma Tradycji Apostolskiej, które zawierały tak ważne teksty biblijne, jak Apokalipsa Piotra, Pasterza Hermasa i List do Efezjan, zostały zebrane i uporządkowane w jakiejś formie przez Ojca Kościoła św. Ireneusza. Biblia nie tylko opisuje życie Jezusa, ale również mówi nam o tym jakim być człowiekiem, żeby zostać zbawionym. W Biblii można też znaleźć informację na temat tego co nas czeka.