Cmentarz Północny w Warszawie to jednocześnie jedna z ciekawszych, a zarazem stosunkowo mało znana warszawska nekropolia. Z jednej strony bowiem jest ona stosunkowo młoda, zwłaszcza jeżeli porównamy ją na przykład z cmentarzem powązkowskim. Z drugiej zaś strony jest on miejscem spoczynku wielu znamienitych osobistości. Przyjmy się zatem wspólnie, czym tak naprawdę charakteryzuje się warszawski Cmentarz Północny.
Historia Warszawskiego Cmentarza Północnego
Cmentarz Północny w Warszawie powstał w latach sześćdziesiątych XX wieku, w celu zapewnienia mieszkańcom Warszawy oraz okolic odpowiedniej ilości miejsc do pochówku zmarłych. W tym celu, po wyznaczeniu odpowiedniego obszaru na terenie rozpoczęto prace projektowe pod kierunkiem Longina Majdeckiego. W ramach nich na obszarze 143 ha wyznaczono 800 miejsc pochówku oraz obiekty wykorzystywane przez zakład pogrzebowy Warszawa, takie jak na przykład spopielarnia czy też przechowalnie zwłok. Oprócz tego wybudowano również biura administracji cmentarza. Ponadto cmentarz graniczy z kościołem świętego Ignacego Loyoli, w którym organizowane są msze pogrzebowe w obrządku katolickim.
Znani zmarli pochowani na Cmentarzu Północnym oraz mogiły zbiorowe.
Wśród najbardziej znanych osób pochowanych na cmentarzu północnym możemy wymienić między innymi aktorkę Zofię Czerwińską, poetę Edwarda Stachurę, czy też Jana wysockiego, oficera AK odznaczonego orderem Virtuti Militari. Oprócz tego na terenie cmentarza znajdują się trzy mogiły zbiorowe, a mianowicie ofiar katastrof lotniczych w lesie kabackim (9 maja 1987) oraz z Okęcia (14 marca 1980), a także kwatera żołnierzy niemieckich poległych na terenie Warszawy oraz okolic w czasie II wojny światowej.
Jak dojechać na Cmentarz Północny w Warszawie?
Na Cmentarz Północny możemy dostać się komunikacja miejską oraz prywatnym transportem. Jeżeli zdecydujemy się na komunikację miejską, możemy skorzystać z linii 101, 409, 250 oraz 803. Jeżeli natomiast zdecydujecie się Państwo na dojazd prywatnym samochodem, możecie wówczas skorzystać z parkingów przy ulicach Kazimierza Wóycickiego oraz Wólczyńskiej.
Jak znaleźć grób bliskich?
Najlepszym rozwiązaniem tego problemu może okazać się skorzystanie z internetowej bazy grobów. Znajdziemy w niej takie informacje jak na przykład sektor, numer grobu, czy też umiejscowienie konkretnej mogiły na mapie cmentarza. Zdarza się jednak, że niektóre mogiły, zwłaszcza starsze nie znajdują się w systemie grobonet. Co w takim razie można zrobić, żeby znaleźć konkretny grób? W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy administracji cmentarza, która dzięki posiadanej dokumentacji cmentarnej może pomóc nam w odnalezieniu konkretnego grobu. Pomocny może również okazać się zakład pogrzebowy, którego pracownicy są doskonale zorientowani w bieżącej topografii Warszawskiego Cmentarza Północnego.
Zakłady pogrzebowe działające na terenie Cmentarza Północnego w Warszawie
Zakład pogrzebowy Cmentarz Północny świadczy usługi związane z między innymi tradycyjnymi pogrzebami, pochówkami urnowymi, oraz inne standardowe kwestie związane z pochówkiem osoby zmarłej. Oferuje on również transport zwłok, zarówno na terenie kraju, jak i całej Europy, oraz co równie ważne, załatwienie wszelkich formalności związanych z pogrzebem osoby zmarłej, jak na przykład uzyskanie niezbędnej dokumentacji urzędowej.