Cmentarz dla osób zmarłych stanowi swego rodzaju dom. To w tym miejscu chowane są ówczesne szczątki lub prochy osoby, która pożegnała się ze swoim ziemskim życiem.
Religijny obowiązek pochowania zmarłego
W wielu wyznaniach obowiązkiem żyjących jest pochowanie swojego zmarłego brata lub siostry w wierze na specjalnie wyznaczonym do tego terenie. Najpopularniejszymi rodzajami w Polsce są cmentarze katolickie, żydowskie, protestanckie oraz ewangelickie. Ich zarządcami są przedstawiciele poszczególnych religii. Katolickie cmentarze najczęściej można spotkać w pobliżu kościołów, chociaż ich lokalizacja musi zostać zatwierdzona przez Głównego Inspektora Sanitarnego. W religii judaistycznej macewy głównie wyrabiane były z materiałów kamiennych bądź drewna. Mają one charakteryzować bramę oznaczającą przejście z trudów ziemskiego życia do nowego i piękniejszego świata. Na żydowskich nagrobkach próżno szukać popularnych na innych cmentarzach zdjęć zmarłej osoby oraz wiązanek kwiatów i zapalonych zniczy.
Cmentarze komunalne – pochówek dla każdego
W przypadku, gdy osoba zmarła lub jego żyjący bliscy/ przyjaciele nie mają życzenia chowania go na cmentarzu związanym z żadną religią nie muszą tego robić. W Polsce funkcjonują cmentarze komunalne. Są one przeznaczone dla każdego obywatela. Ich zarządcami są gminy, na których terenie się znajdują. Oni też mogą wystąpić o stworzenie nowego miejsca do pochówku jeżeli ten wcześniej utworzony nie spełnia wymagań. Zgodę na jego powstanie musi wyrazić Główny Inspektor Sanitarny.
Cmentarze wojenne – miejsce wiecznego spoczynku bohaterów
Polska przez lata doświadczana była trudnymi wydarzeniami, w wyniku których zginęło wielu wybitnych i tych na pozór bardzo zwyczajnych obywateli państwa. Walczyli o wolność, protestowali i nie zgadzali się z obecnie panującą sytuacją w kraju i rządami obcych. Wszyscy, ci stali się bohaterami dla współcześnie żyjących. Takich miejsc pamięci jest całe mnóstwo. Są one rozsiane po miastach i wioskach, lasach i metropoliach a także poza granicami kraju. Wszędzie tam, gdzie walczyli. Obecnie cmentarze tego typu bardzo często są odwiedzane przez różnorakie wycieczki, podczas których kolejnemu pokoleniu Polaków i obcokrajowców przekazywana jest pamięć o nich.