Do swego rodzaju najsłynniejszych, najczęściej słyszanych stanowisk osób duchownych będących członkami Kościoła katolickiego w Polsce możemy zaliczyć cztery stanowiska. Są to mianowicie ksiądz, proboszcz, wikary i zakonnica. Oczywiście oprócz wyżej wymienionych stanowisk istnieje także szereg innych, ale te są najpopularniejsze, ponieważ w każdej parafii znajdziemy osoby piastujące te cztery stanowiska.
Kim jest ksiądz i czym się zajmuje?
Ksiądz to osoba, która ukończyła seminarium duchowne, a także odbyła święcenia kapłańskie. Na każdej parafii możemy znaleźć najczęściej od kilku do kilkunastu księży. Ksiądz, jak każda osoba duchowna żyje w celibacie, nie może mieć żony ani dzieci. Mieszka na plebanii, co parę lat jest jednak zobowiązany do jej zmiany. Ksiądz zajmuje się udzielaniem chrztu, komunii, bierzmowania, ślubu, a także odprawia pogrzeb. Oprócz tego oczywiście odprawia msze oraz przeprowadza spowiedzi. Może także uczyć w szkole jako nauczyciel religii.
Kim jest wikary i czym się zajmuje?
Wikary to także duchowny chrześcijański, reprezentujący konkretny model życia w wierze. Czasem bywa nazywany księdzem wikarym lub wikariuszem. Wikary to po prostu pomocnik księdza proboszcza w danej parafii. Jest wyznaczany przez ordynariusza do pomocy proboszczowi w zarządzaniu parafią.
Kim jest proboszcz i czym się zajmuje?
Ksiądz proboszcz to krótko mówiąc osoba duchowna zarządzająca parafią. Wyznacza zatem zadania innym księżom, reprezentuje parafię, przyjmuje specjalnych gości, a także odprawia msze okolicznościowe. Ksiądz proboszcz zwany także plebanem zostaje mianowany przez biskupa duszpasterzem i zarządcą parafii. Ksiądz mianowany na proboszcza musi odznaczać się wysoką moralnością oraz szlachetnymi przymiotami charakteru. Z reguły pełni urząd dożywotnio.
Kim jest zakonnica i czym się zajmuje?
Jedyne stanowisko piastowane w kościele katolickim przez kobiety to stanowisko zakonnicy. Są to osoby będące członkiniami zakonu, które przyjęły śluby zakonne. Zakonnica po wstąpieniu do zakonu porzuca swoje urzędowe imię i nazwisko i przyjmuje imię świętej. Zakonnice mogą trudnić się zajęciami w kilku obszarach, m.in. w katechezie, w nauczaniu i wychowaniu oraz w duszpasterstwie zdrowia.