Podczas trwającego roku liturgicznego, kapłani korzystają z kilku rodzajów kolorystycznych szat. Możemy spotkać się z sześcioma różnymi kolorami, których stosowanie jest ściśle regulowane przez Kościół katolicki oraz tradycję. Każdy kolor ma swoje przełożenie na okres liturgiczny, który trwa w danym momencie i jest ściśle powiązany z wydarzeniami oraz świętami, odbywającymi się w danym czasie.
Jakie są rodzaje szat liturgicznych ubieranych przez księży?
Wyróżnia się sześć rodzajów kolorów: biały, zielony, czerwony, fioletowy, czarny i różowy.
Kolor biały przypisany jest ściśle do świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy oraz uroczystości maryjnych. Jest stosowany również podczas mszy pogrzebowych dzieci oraz 1 listopada (Wszystkich Świętych). Symbolika koloru białego jest jedną z najgłębiej zakorzenionych w Biblii i kojarzona jest z czystością, niewinnością oraz radością. Z tego powodu kolor ten stosowany jest podczas największych świąt kościelnych.
Zielone szaty liturgiczne ubierane są w okresie zwykłym, czyli czasie w którym nie występują żadne święta. Spowodowane jest to neutralnym charakterem koloru oraz symbolizowaniem przez niego życia i spokoju.
Odwrotna sytuacja występuje w związku z kolorem fioletowym, który w tradycji kościelnej kojarzony jest ze skruchą, pokutą i żałobą. Kolor ten używany jest podczas trwania Wielkiego Postu i Adwentu.
Czwartym kolorem jest czerwień, która oznacza mękę i śmierć Jezusa Chrystusa oraz miłosierdzie Boże. Kolor czerwony stosuje się w Wielki Piątek, Niedzielę Palmową oraz podczas mszy wspominających męczenników Kościoła.
Czarne szaty liturgiczne są stosowane wyłącznie podczas pogrzebów, jako symbol żałoby, śmierci i pokuty. Zastępowane są często przez szaty fioletowe.
Ostatnim kolorem który występuje najrzadziej jest różowy, ubierany podczas czwartej niedzieli Wielkiego Postu i trzeciej niedzieli Adwentu.
Po co stosuje się różne kolory szat liturgicznych?
Poszczególne barwy szat liturgicznych są używane, w celu przypomnienia o najważniejszych wydarzeniach. Jest to swego rodzaju naoczny dowód trwających świąt lub uroczystości, który zachęca wiernych do celebracji, nadając aktualnym wydarzeniom odpowiedni charakter.