W języku polskim mamy dwa słowa brzmiące identycznie, różniące się jednak pisownią oraz znaczeniem. Kościół pisany wielką literą to z jednej strony religijna organizacja wyznawców i ich duchowieństwa, a także wspólnota wierzących założona przez Jezusa Chrystusa (w teologii chrześcijańskiej. Kościół pisany małą literą to natomiast budynek stanowiący miejsce kultu religijnego, w którym wierzący zbierają się na msze, ceremonie czy sakramenty. Kościół to zatem ogół określonej grupy ludzi, a kościół to budynek.

Kościoły w Polsce – element krajobrazu

Obcokrajowcy odwiedzający Polskę po raz pierwszy, od razu zauważą, że centralnym miejscem każdego miasta i miasteczka jest właśnie kościół. Lecąc balonem czy helikopterem, na pewno zauważylibyśmy, że kościoły stanowią w naszym kraju nieodłączny i przeważający element krajobrazu, a raczej zabudowy miejskiej. Centrum każdej społeczności, zarówno miejskiej, jak i wiejskiej, stanowi właśnie kościół. To tam na wsi zbiera się co niedzielę większość mieszkańców, po mszy rozmawiają, udają się potem na kawę lub zapraszają wzajemnie na obiad. Na polskiej wsi niedziela jest dniem szczególnym, jedynym wolnym od pracy na polu. W niedzielę rolnicy elegancko się ubierają, a potem całymi rodzinami wyruszają na nabożeństwo, na którym spotkają dalszą rodzinę, sąsiadów, znajomych czy turystów odwiedzających wieś po całym tygodniu pracy w mieście. 

Jakie mamy kościoły w Polsce?

Mimo tego, że przeważająca większość osób wierzących w Polsce deklaruje się jako wierni Kościoła katolickiego, to nie oznacza, że nie znajdziemy w naszym kraju innych świątyń niż te w obrządku wyznania rzymskokatolickiego. Wręcz przeciwnie. Poza wymienionymi kościołami, w Polsce istnieją również między innymi autokefaliczne kościoły prawosławne, zielonoświątkowe, ewangelickie, greckokatolickie i wiele innych. 

Kościoły w Polsce – styl architektoniczny

Kościoły w naszym kraju nie tylko stanowią miejsce kultu religijnego i nie pełnią jedynie funkcji użytkowej. Stanowią one także dużą wartość historyczną i estetyczną ze względu na różnorodne style architektoniczne, a także liczne zabytki sakralne. Najpopularniejsze style architektoniczne polskich kościołów to barok i gotyk.