Obecnie ponad 90% Polaków deklaruje przynależność do jakiejś grupy wyznaniowej. Zdecydowana większość za to potwierdza, że jest członkiem jednej z pięciu największych grup wyznaniowych.
Kościół katolicki obrządku łacińskiego
Do tej największej grupy zalicza się ponad 33 milionów Polaków, co stanowi około 87% ogółu ludności. W Kościele katolickim władzę zwierzchnią sprawuje Konferencja Episkopatu, którą tworzą wszyscy arcybiskupi-metropolici oraz biskupi ordynariusze i biskupi pomocniczy. Od 2004 Kościół dzieli się na 15 prowincji kościelnych, które obejmują 44 diecezje. Duchownych rzymskokatolickich obejmuje celibat, a kapłanami mogą zostać tylko mężczyźni.
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Do tego drugiego, pod względem ilości osób, wyznania w Polsce przynależy ponad 150 tysięcy wiernych. Polska metropolia prawosławna, z siedzibą w Warszawie, obejmuje 6 diecezji, podzielonych na 26 dekanatów i 232 parafie. Na czele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego stoi metropolita warszawski i całej Polski, opiera on swoją naukę na Piśmie Świętym i Tradycji Kościoła Wschodniego. Główne prawdy wiary w prawosławiu wyznacza tekst Składu Apostolskiego, czyli Wierzę w Boga. Co ciekawe, kapłani, którzy zawarli małżeństwo przed święceniami kapłańskimi, mogą mieć żonę i dzieci, o ile nie piastują wyższych stanowisk, na których celibat jest wymagany.
Kościół Ewangelicko- Augsburski (luterański)
Jest to najstarszy i największy Kościół ewangelicki w Polsce, który posiada około 70 tysięcy wyznawców. Największą władzę posiadają w nim organy takie jak Synod Kościoła, Konsystorz Kościoła oraz Biskup Kościoła, którego funkcję pełni ks. Jerzy Samiec. Wiara opiera się tutaj na czterech głównych filarach: tylko Pismo, tylko Chrystus, tylko wiara i tylko łaska. Według tego wyznania istnieją tylko dwa sakramenty: Chrzest i Komunia Święta, która jest przyjmowana pod postacią zarówno chleba jak i wina. Praktykowana jest tylko spowiedź ,,powszechna” i nie udziela się odpustów, a także nie kanonizuje świętych.
Pozostałe Kościoły i Związki wyznaniowe
Grupę tę stanowią głównie wyznawcy Kościoła katolickiego praktykujący obrządek bizantyjsko-ukraiński, czyli tak zwani grekokatolicy (około 30 tysięcy osób). Poza tym są to jeszcze: Kościół Zielonoświątkowy, społeczność Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz ponad 150 innych kościołów oraz związków wyznaniowych.