Msza Święta w kościele katolickim jest uosobieniem i bezkrwawym wspomnieniem śmierci Pana Jezusa na krzyżu. Często mówi się, że jest ona najlepszym prezentem, jaki można ofiarować zarówno osobie zmarłej, jak i żyjącej.

30 dni modlitwy za zmarłych

Po śmierci bliskiej osoby modlitwa za nią wcale nie musi się kończyć na uroczystości pogrzebowej. Można ją przedłużyć o trzydzieści dni, zamawiając mszę świętą gregoriańską. Każdego dnia sprawowana jest jedna eucharystia za konkretną osobę, dla której kościół modli się o dar nieba.

Modlitwa na wieczne czasy

Zgromadzenia Zakonne rozsiane po całej kuli ziemskiej zostały obdarzone możliwością odprawiania wyjątkowej mszy świętej, wieczystej. Zakonnicy zobowiązani są modlić się za wszystkie osoby, które je o to poprosiły,  zarówno żywe i zmarłe, do momentu trwania i funkcjonowania ich zgromadzenia.

Rorate caeli desuper et nubes pluant justum

W adwencie, czyli radosnym czasie oczekiwania na narodzenie Pana Jezusa jedną z ważniejszych ról odgrywa Najświętsza Maryja Panna. Na jej cześć w tym okresie o świcie odprawiane są msze święte popularnie nazywane roratami. Każdy z uczestników jest zobowiązany przynieść ze sobą świecę lub lampion. W kościele aż do radosnego hymnu „Chwała na wysokości” panują ciemności. Jedyne światło pochodzi właśnie od zapalonych świec wiernych uczestniczących w tej właśnie mszy.

Powrót do przeszłości – Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego

W czasie Soboru Watykańskiego II całkowicie zmieniono dotychczasowe obrzędy odprawiania mszy świętej. Dotychczasowa forma szybko została zastąpiona nową formą. Nie została zakazana, ale jej popularność z czasem zaczęła słabnąć. Obecnie w wielu kościołach można jeszcze spotkać tą formę sprawowania liturgii, a dla wiernych jest ona ciekawym doświadczeniem.

Charakterystyczne cechy mszy świętej trydenckiej:

1) Język sprawowania liturgii to łacina. Nie dotyczy to jedynie czytań oraz kazania.

2) Ksiądz odprawiający mszę jest skierowany przodem do ołtarza. W ten sposób wyraża, że to Pan Jezus ukryty w tabernakulum a później na ołtarzu jest tutaj najważniejszy.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany i chciałby wziąć udział w mszy świętej trydenckiej może to zrobić w jednym ze 130 kościołów w Polsce, w których regularnie odprawiane są msze święte w takiej właśnie formie.