Triduum Paschalne (inaczej Triduum Wielkanocne) to najważniejsze wydarzenie w ciągu roku w Kościele Katolickim. Triduum oznacza z łaciny „trzy dni”. „Paschalne” pochodzi od hebrajskiego słowa „pesach”, czyli przejście – w tym przypadku przejście od grzechu do nowego życia. Obchody rozpoczynają się w Wielki Czwartek wieczorem i trwają do niedzieli. Te trzy dni stanowią jedno święto.
Wielki Czwartek – początek Triduum
Wielki Czwartek jest świętem kapłanów. Tego dnia odprawia się Mszę Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. W katedrach odprawiana jest Msza św. Krzyżma, podczas której święci się oleje, wykorzystywane w ciągu roku do sprawowania sakramentów.
Wielki Piątek – dzień krzyża
Wielki Piątek jest pamiątką męki i śmierci Jezusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się Mszy świętych. Trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Krzyże tego dnia zasłonięte są fioletowym suknem. Wierni biorą udział w Drogach Krzyżowych. Tego dnia obowiązuje także ścisły post.
Wielka Sobota – czuwanie przy grobie Jezusa
W sobotę wierni przynoszą do kościoła tzw. święconkę, czyli koszyczek. Wkłada się do niego jajka (symbol życia), baranka (symbol zmartwychwstania Jezusa Chrystusa), sól (miała chronić przed zepsuciem), chleb (na pamiątkę tego pomnożonego przez Jezusa na pustyni), wędlinę. Tego dnia wierni w modlitwie oczekują na zmartwychwstanie Pana. Urządza się czuwania przy grobie Pańskim w kościołach. Jest to dzień ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie.
Wielkanoc – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Obchody Wielkiejnocy zaczynają się już w sobotę wieczorem (jest to tzw. Wigilia Wielkanocna), podczas Liturgii Światła. Kapłan święci wtedy ogień przed kościołem. Od niego odpala następnie paschał. Kolejne etapy to Liturgia Słowa i Liturgia Chrzcielna. W czasach Chrystusa był to jedyny dzień w roku kiedy odbywały się chrzty. Ceremonię kończy uroczysta Msza Rezurekcyjna, która odprawiana jest w niedzielę rano, kiedy to świętuje się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Najczęściej podczas Mszy odbywa się również procesja wokół kościoła. Dawniej wokół kościołów znajdowały się cmentarze i procesja była po to, aby oznajmić spoczywającym na nich zmarłym, że śmierć zwycięży.
Triduum Paschalne kończy się Nieszporami, odprawianymi w Niedzielę Wielkanocną.